top of page
Szkoła Podstawowa nr 11

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Batorego zaczęła swoją działalność w dniu 19 grudnia 1960 roku. Placówka obejmuje procesem nauczania uczniów w wieku od 6 do 12 lat. W dniu dzisiejszym w szkole uczy się 852 uczniów i pracuje 61 nauczycieli. Wszyscy uczniowie rozpoczynają naukę języka angielskiego od pierwszej klasy. Pracujemy obecnie z grupą sześciolatków. Przez cały okres działalności głównym celem szkoły jest kształtowanie przyjaznej atmosfery w szkole, postaw tolerancji wobec innych, doskonalenie jakości kształcenia uczniów a także stosowanie aktywizujących metod nauczania również w oparciu o TIK. Nasza szkoła stara się kreować aspiracje edukacyjne każdego ucznia, rozwijać indywidualne zainteresowania i umożliwiać udział w różnorodnych zajęciach dodatkowych. I w tym kierunku się rozwijamy.  Społeczność szkolna w ponad 50 letniej historii instytucji realizowała i włączała się w akcje i kampanie, które miały przybliżyć osiągnięcie tych celów. Ważną rolę odgrywa harcerstwo i tak jak w dniu powstania pierwszej drużyny, tak i dzisiaj przyświecają harcerstwu te same cele zgodne z zasadami skautingu, czyli przyczynia się do rozwoju młodych ludzi w taki sposób aby w pełni mogli wykorzystać swoje możliwości duchowe, intelektualne, społeczne i fizyczne. Od 2005 roku rozpoczęliśmy realizację projektów międzynarodowych w programie eTwinning, następnie British Council i Comenius. Dzięki temu zarówno nauczyciele jak i uczniowie poszerzyli swoje horyzonty. Chcemy dopracować włączenie całej społeczności szkolnej w realizację projektów, do tej pory to sie nie udało - jesteśmy dużą społecznością. W 2013 roku przystąpiliśmy do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej - Aktywna Edukacja. Dzięki realizacji zadań wynikających z przystąpienia do programu nauczyciele rozwijają swoje kompetencje w zakresie TIK a  uczniowie mają dostęp do wiedzy w urozmaicony sposób angażujący wszystkie zmysły. W kolejnych latach zamierzamy rozwinąć pracę metodą projektu w oparciu o współpracę międzynarodową i stworzenia szkoły otwartej na dialog międzykulturowy i kreowania otwartych obywateli Europy.  W 2014 roku otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach realizacji projektu Erasmus Plus KA1, gdzie zrealizowaliśmy 13 mobilności w zakresie technologii ICT, metod aktywizujących i metodologii. Realizacja tego projektu wprowadziła wiele pozytywnych zmian w działalność placówki. Osoby biorące udział w mobilnościach swoją charyzmą i zaangażowaniem potrafiły pobudzić pozostałe grono do działań.
Szkoła jest usytuowana w niekorzystnym obszarze społeczno - ekonomicznym. Wskaźnik bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim w roku 2015 znajdował się na ponad 13% poziomie. Wiele zakładów pracy ograniczyło swoją działalność lub przestało funkcjonować. Znaczna ilość dzieci pochodzi z rodzin, które borykają się z trudnościami finansowymi. Ilość rodzin, gdzie dzieci dorastają w domu z jednym rodzicem drastycznie wzrosła w ciągu ostatnich lat. W związku z zaistniałymi sytuacjami mamy w szkole wielu uczniów, którzy borykają się z emocjonalnymi problemami, agresją i kłopotami dyslektycznymi i dysgraficznymi.
Uczestnictwo nauczycieli w formach szkoleń zagranicznych pozwoliło naszym nauczycielom na rozwój zawodowy i osobisty, który przyczynił się do rozwoju naszych uczniów pod każdym względem. Forma szkoleń jest tak zaplanowana, że wprowadza nauczyciela w szereg aktywności i wielostronną wymianę doświadczeń. Pragniemy nadal kontynuować ten proces zmian zapoczątkowany dwa lata temu realizacją Erasmus Plus KA1 tak aby szkoła miała wizerunek placówki otwartej na nowe technologie i innowacje pedagogiczne. Aby uczniowie przychodzili do niej z przyjemnością a nauczyciele mieli satysfakcję z wykonywanej pracy.

Mobilności zagraniczne planujemy wykorzystać na kursy rozwijające i doskonalące umiejętności językowe nauczycieli przedmiotowców. Poznanie i przygotowanie do wprowadzenia autorskich programów z wykorzystaniem CLIL,  sposobów aktywizowania uczniów, zachęcania ich do angażowania się w zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, poznanie interesujących z punktu widzenia ucznia form zajęć dodatkowych i projektowych a także doskonalenia metodyki nauczania języka angielskiego. Nauczyciele języka angielskiego poszerzą swoje kompetencje językowe poprzez odświeżenie umiejętności komunikacyjnych, wymowy i akcentu w naturalnym środowisku. Pomoże nam to w realizacji kolejnych międzynarodowych projektów a także wprowadzi świeżość w lekcje języka angielskiego. Znajomość języka angielskiego zwiększa możliwości znalezienia zatrudnienia w przyszłości, dlatego chcemy rozwijać takie formy, które będą angażowały komunikacyjnie naszych uczniów. Nawiązane kontakty i zdobyte doświadczenia pozwolą nam osiągnąć ten cel.
Chcemy skorzystać z doświadczenia innych krajów w zakresie stworzenia odpowiedniego środowiska w klasie, użycia odpowiednich metod, ćwiczeń i aktywności. Ciekawi nas jak inne szkoły pracują metodą projektu i jak włączają duża liczbę uczniów i nauczycieli w działania projektowe. Interesuje nas także praca z uczniem z dysfunkcjami i jak taki uczeń funkcjonuje w środowisku klasowych. W naszej szkole mamy wielu uczniów, którzy borykają się z problemami dysgrafii czy dysleksji. Chcemy im pomóc w osiągnięciu sukcesu na miarę ich możliwości, dlatego w projekcie znajdują się szkolenia dotyczące metod pracy z uczniem potrzebującym wsparcia.
Dyrektor szkoły i koordynator projektu rozwiną swoje kompetencje w zakresie zarządzania instytucją i kierowania rozwojem nauczycieli i zespołów przedmiotowych. Możliwość wymiany doświadczeń, obserwacji pracy metodami aktywizującymi, z wykorzystaniem narzędzi TIK a także w oparciu o europejską współpracę pozwoli na rozwój naszej placówki. Nie bez znaczenia jest włączony w program plan spotkań, wykładów i warsztatów z osobami odpowiedzialnymi za edukację w danym kraju, ewaluację placówki i jej wspomaganie. Powiększą się nasze perspektywy rozwojowe.  Dzięki uczestnictwu w szkoleniach nauczyciele zdobędą kompetencje, które pozwolą im rozwijać i udoskonalać swój warsztat pracy. Eksperci w dziedzinie edukacji dowodzą, że jest zależność pomiędzy profesjonalnymi kompetencjami nauczyciela a osiągnięciami uczniów. Dlatego nasi nauczyciele podejmą szkolenia w zakresie doskonalenia swoich umiejętności językowych, wprowadzania metod aktywizujących i  poznania nowych rozwiązań metodycznych i dydaktycznych. Ważnym elementem udziału w szkoleniach będzie także aspekt kulturowy, poznanie procedur szkolnych, rozwiązywania problemów a także krytycznego myślenia. Współpraca, nawiązywanie kontaktów i poznanie materiałów tworzonych przez innych nauczycieli i dążenie do tworzenia własnych będzie wartością dodaną udziału nauczycieli w projekcie. Dzięki temu mamy szansę stworzyć i udoskonalić autorskie programy włączając w ich treść innowacyjne sposoby kształcenia kompetencji kluczowych.

tworzenie i realizacja wizji szkoły możliwa jest jedynie w oparciu o bieżącą obserwację zachodzących zmian środowiskowych oraz wnikliwą analizę i ocenę. Koncepcja rozwoju szkoły ma na celu pełne zorganizowanie szkoły, osiągnięcie wysokiej jakości kształcenia, wychowania i opieki oraz skuteczności działań organizacyjnych. Nad tym się skupiliśmy aby określić kierunek rozwoju przy realizacji pierwszego projektu KA1. Podczas planowania tego projektu poza koncepcją rozwoju szkoły włączyliśmy także wyniki ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w 2015 roku. Były to dla nas cenne wskazówki co do dalszego rozwoju szkoły. Obszary, które wymagają poprawy to nadal zwiększenie motywacji uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach szkolnych, indywidualizacji podejścia do ucznia i zorganizowania atrakcyjnych form zajęć pozalekcyjnych. W tym projekcie pragniemy skupić się nad podwyższaniem kompetencji językowych nauczycieli, włączając w mobilności polegające na aktywnej nauce języka nauczycieli informatyków i matematyków. Ma to umożliwić naszej szkole i uczniom włączanie sie w projekty międzynarodowe dotyczące matematyki i korzystania z aplikacji internetowych w języku angielskim. Nie bez znaczenia jest posiadanie umiejętności poszukiwania, segregowania i kolekcjonowania  zasobów internetowych przydatnych w edukacji i samorozwoju. Chcemy aby nasi uczniowie mogli świadomie korzystać z możliwości jakie daje Internet. Jednym z obszarów nad którymi chcemy popracować jest także doskonalenie umiejętności językowych nauczycieli języka angielskiego. Chodzi głównie o odświeżenie umiejętności komunikacyjnych, akcentu i wymowy. Ma to nam pomóc w przyszłej realizacji wniosku KA2. Dzięki realizacji poprzedniego projektu KA1 znaleźliśmy partnerów i przygotowaliśmy aplikację w programie KA2, teraz zależy nam na tym aby właściwie przygotować się do jej realizacji. Wielu nauczycieli po otrzymaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego przestało się szkolić i doskonalić, tak sytuacja znacznie się zmieniła po realizacji pierwszego projektu. Wielu biernych do tej pory nauczycieli wyraziło chęć włączenia się  w zespoły wprowadzające innowacje i przyjazne dla ucznia rozwiązania.  Dzielenie się zdobytą wiedzą pokazało,że nie warto wypracowanych materiałów czy poznanych rozwiązań zachowywać tylko dla siebie. Należy się tą wiedzą dzielić i wykorzystywać do wprowadzania dobrych praktyk i zmian. Jest to też naszym priorytetem aby zwyczaj wprowadzony podczas realizacji poprzedniego projektu, czyli referowania na radzie pedagogicznej rezultatów i zdobytej wiedzy podczas szkolenia podtrzymać i tym samym dążyć do aktywacji pozostałych członków rady pedagogicznej. Priorytetem jest stworzenie kadry nauczycielskiej, która nie będzie odtwórcą a kreatorem rzeczywistości szkolnej.
Nasze potrzeby wynikające z planowanego rozwoju i poprawy działalności a także ewaluacji zewnętrznej zdefiniowaliśmy w następujących obszarach umożliwiających stworzenie warunków do osiągnięcia rozwoju dziecka, które umożliwi mu:
- planowanie, organizowanie i ocenianie własnej nauki przez uczniów a także przyjmowanie za nią coraz większej odpowiedzialności, (stworzenie każdemu uczniowi szansy przeżycia sukcesu w miarę swoich możliwości).
- skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach, prezentacji własnego punktu widzenia i uwzględnienia poglądów innych ludzi (demokratyzacja).
- efektywne współdziałania w zespole, budowania więzi międzyludzkich (praca metodą projektu).
- kształcenie umiejętności językowych w oparciu o kontekst kulturowy, nastawienie na komunikację, CLIL.
- rozwijanie się w oparciu o metody aktywizujące i działalność projektową.
Rozwój rady pedagogicznej:
- umiejętność rozwijania kreatywności uczniów w sposób twórczy (organizacja atrakcyjnych form zajęć pozalekcyjnych i projektowych).
- poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystywanie informacji z rożnych źródeł oraz efektywnego posługiwanie się technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi przez uczniów i nauczycieli.
- rozwijanie osobistych zainteresowań.
- doskonalenie umiejętności komunikacji w języku angielskim służąca realizacji projektów międzynarodowych.
- organizacja przestrzeni w klasie i szkole, wprowadzanie rozwiązań ułatwiających zarządzanie placówką.
Rozwój szkoły:
- instytucja będzie postrzegana w środowisku lokalnym jako placówka nieustająco dążąca do zmian w duchu europejskich doświadczeń w  dziedzinie edukacji.
- realizacja międzynarodowych projektów KA2 i eTwinning.
Wybrane szkolenia ściśle wiążą się z naszymi potrzebami rozwojowymi jako szkoły i jesteśmy pewni, że projekt przyczyni się do znacznego polepszenia jakości pracy i nauczania.


 

Szkoła do tej pory realizowała wiele programów zainicjowanych przez nauczycieli, ponieważ jesteśmy dużym zespołem nie wszyscy w działania projektowe byli zaangażowani. Projekty takie jak Aktywna Edukacja, eTwining, Comenius otworzyły nam drogę do zmian, które wykorzystaliśmy w miarę możliwości placówki. Nadal nie mamy dostępu do internetu we wszystkich klasach , ale z każdym rokiem zmienia się to na lepsze.
Ważnym elementem w naszej pracy była realizacja projektu Erasmus Plus KA1, gdzie 13 mobilności zastało zrealizowanych w dziedzinie pracy z technologiami informacyjno - komunikacyjnymi, aktywnymi metodami a także planowaniem pracy i zajęć pozalekcyjnych. Odbyły się także szkolenia w zakresie wprowadzania elementów kultury krajów anglojęzycznych w proces nauczania. Podjęte działania, poprzez prezentację wyników szkolenia na forum i faktycznego wprowadzania zmian w plan pracy spowodowały, że grono do tej pory dość bierne w zakresie doskonalenia postanowiło skorzystać z możliwości jakie daje program i wziąć udział w szkoleniach.
Obszary, którymi chcemy zająć się podczas trwania tego projektu to nauka języka angielskiego w środowisku naturalnym tak aby w przyszłości aktywnie brać udział w projektach międzynarodowych i być jego ważną częścią. Tym bardziej, że z zawartych znajomości podczas realizacji projektów i szkoleń w tym roku jako szkoła będziemy także składać wniosek o dofinansowanie działań w ramach programu Erasmus Plus KA2. Nauczyciele widząc korzyści jakie przynosi realizacja takiego projektu dla młodego człowieka chcą być w jego realizację zaangażowani a znajomość języka im to znacząco ułatwi. W szkole nadal realizowane są projekty w ramach Program eTwinning, co roku otrzymują one krajową i międzynarodową odznakę jakości eTwinning. Po szkoleniu dwóch nauczycieli postanowiło rozpocząć realizację projektu eTwinning we współpracy z polską szkołą. Pomysł na projekt pod tytułem Akademia Uczuć powstał podczas jednego ze szkoleń a jego bazą była obserwacja pracy innych placówek o podobnym profilu i ich pracy metodą projektu.
Nauczyciele języka angielskiego angażują się w przyszłą realizację projektu KA2 i chcą aby jego realizacja wyznaczała nową jakość w proponowanej ofercie dydaktycznej. Doświadczenia będziemy czerpać z działań podjętych w ramach dwóch projektów Comenius przeprowadzonych w naszej szkole.
Podczas ewaluacji zewnętrznej zostaliśmy jako placówka docenieni za podjęte działania w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych tj.: Mistrzowie Kodowania, Postcrossing, ocenianie kształtujące, bookcrossing. Wiele z tych działań miało swój początek podczas mobilności i wynikają one z wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami z całej Europy.  Jako szkoła nadal chcemy być na bieżąco w trendach nowoczesnej edukacji i budowaniu placówki przyjaznej uczniowi, rodzicowi i nauczycielowi. Zmiany te chcemy wprowadzać aktywnie i jednocześnie cieszymy się, że nasze grono na bazie doświadczeń z poprzedniego projektu staje się bardziej aktywne i zaangażowane w podjęte działania.

Mobilności
Projekty w naszej szkole
Europejski Plan Rozwoju
bottom of page