Uczestnikami projektu będą nauczyciele, którzy dążą do doskonalenia swojego warsztatu pracy i rozwoju osobistego. Widzą potrzebę zmiany i są otwarci na nowe rozwiązania. Zdiagnozowali oni wspólnie potrzeby szkoły i określili najważniejsze cele, które można osiągnąć za pomocą mobilności. Ogromnym sukcesem jest, poprzez realizację poprzedniego projektu włączenie aktywności tych osób w działania polegające na realizacji zamierzonych w projekcie celów. Zostali wybrani na podstawie następujących kryteriów:
- gotowość do dzielenia się uzyskaną wiedzą i doświadczeniem,
- podjęcie innych działań wskazujących na zaangażowanie w rozwój szkoły i uczniów,
- chęć podjęcia nauki języka angielskiego poprzedzona wcześniejszymi próbami samokształcenia,
- gotowość do realizacji projektów międzynarodowych eTwinning i Erasmus a także innych,
- nauczyciele języka angielskiego IV -VI, którzy chcą stworzyć program własny i doskonalić umiejętności językowe.
- nauczyciele klasy II, chcący poznać i doskonalić metodykę pracy z dziećmi i rozpocząć współpracę międzynarodową.
- wychowawcy klas włączający w programy wychowawcze wzmacnianie indywidualności uczniów i budowania więzi międzyludzkich.
- dyrektor dążący do skorzystania z doświadczeń innych europejskich szkół w dziedzinie zarządzania placówką i organizacji pracy, i wprowadzenia ich na własny grunt.
Wszystkich wybranych do projektu nauczycieli cechuje motywacja i chęć dzielenia się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami. W grupie tej znajdują się nauczyciele do tej pory mało aktywni w działaniach pozalekcyjnych i wprowadzaniu innowacji, jednakże doświadczenia i sposób przekazania informacji przez poprzednią grupę uczestniczącą w projekcie zachęcił ich do podjęcia aktywności. Zespół cechuje umiejętność rozwiązywania pojawiających się problemów i chęć pracy w grupie. Niektórzy z zaangażowanych nauczycieli będą odbywali dwie mobilności i jest to związane z ich rolą w szkole np. lider zespołów przedmiotowych, nauczyciel odpowiedzialny za tworzenie bazy dobrych praktyk itp. Organ prowadzący będzie wspierał nauczycieli w ich dążeniach do kreowania rzeczywistości szkolnej.
Kompetencje nauczycieli zdobyte i rozwinięte poprzez uczestnictwo w projekcie:
- możliwość porównania rozwiązań w dziedzinie edukacji istniejących w różnych krajach, wymiana doświadczeń i informacji, które przyczynią się do tworzenia bazy dobrych praktyk i rozwiązań, autorskich programów nauczania włączających kompetencje kluczowe i CLIL.
- posługiwanie się językiem angielskim, planowanie zajęć inicjujących w większym stopniu komunikację, realizacja międzynarodowego projektu Erasmus Plus KA2.
- poznanie rozwiązań stosowanych z powodzeniem w innych szkołach europejskich i włączanie ich w proces nauczania.
- wykorzystanie metody projektu, transfer nowych metod, narzędzi i koncepcji.
- gotowość wprowadzania innowacji pedagogicznych.
- współpraca nauczycieli na wszystkich płaszczyznach szkoły, inicjowanie projektów interdyscyplinarnych.
- integracja grona pedagogicznego poprzez spotkania, wymianę doświadczeń, rady szkoleniowe i dzielenie się swoją wiedzą. ważnym elementem jest także wspieranie się przy wprowadzaniu zmian,działanie na zasadzie partnerstwa.
- stworzenie wizerunku szkoły jako ważnej instytucji wychowawczej i kulturotwórczej a także realizującej międzynarodowe programy i projekty.
- zastępowanie wiedzy encyklopedycznej umiejętnościami szukania tej wiedzy w różnych środowiskach przekazu i wykorzystywanie jej dla celów praktycznych. Wyniki naszej szkoły w egzaminie klas VI potwierdzają wysoki poziom nauczania, natomiast zastosowanie tej wiedzy w praktyce będzie obszarem wynikającym naszego zaangażowania.
Dzięki temu nasi uczniowie mają szansę uczyć się w szkole, która dąży do zmian ułatwiających przyswajanie wiedzy, rozwój umiejętności i unowocześnienie procesu uczenia się w oparciu o europejskie doświadczenia. Udział w szkoleniach pozwoli nam prowadzić projekty wielokulturowe i w ten sposób otwierać drzwi naszym uczniom na poznawanie i porównywanie kultury krajów Europy.
Dla nauczycieli, szczególnie tych zaangażowanych po raz pierwszy udział w projekcie będzie wyzwaniem poprzez poznanie innych programów edukacyjnych, metod pracy, udział w międzynarodowych szkoleniach nastawionych na rozwój zawodowy i osobisty i dostosowanie ich w nowatorski i odpowiedni sposób do potrzeb naszej szkoły. Nauczyciele, którzy po raz kolejny w innych formach doskonalenia wezmą udział poszerzą swój warsztat pracy o nowe umiejętności i doświadczenia wprowadzając je w proces nauczania. W związku z zaangażowaniem w projekt nauczycieli różnych przedmiotów, ich współpraca zdecydowanie wzbogaci umiejętności, wiedzę i otworzy drogę dla nowych możliwości. Jesteśmy pewni, że zainicjowany proces w poprzednim projekcie pozwoli na dalszą integrację i współpracę grona pedagogicznego co w efekcie końcowym przyczyni się do zaistnienia przyjaznej atmosfery nastawionej na dobro i osiągnięcia ucznia.